Chmielaki Krasnostawskie 2016 za nami!

Chmielaki Krasnostawskie 2016 za nami!

W dniach 19-21 sierpnia odbyło się 46. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie 2016”. Tegoroczna edycja upłynęła pod znakiem wielu nowości i fantastycznej pogody, przyciągając do Krasnegostawu dziesiątki tysięcy miłośników złotego trunku i dobrej zabawy.

Nowością w stosunku do minionych edycji było utworzenie strefy chmielakowej na terenie Dworku Starościńskiego, gdzie przeniesiono drugą scenę oraz stoiska twórców ludowych. Swoje miejsce mieli tam również przedstawiciele browarów kraftowych i domowych. W sobotę na terenie Dworku zlokalizowane były start i meta Półmaratonu Chmielakowego, a w niedzielę I Chmielakowy Zlot Weteranów Szos.

Oficjalne otwarcie Chmielaków miało miejsce w piątek, na scenie głównej w Rynku Miejskim. Burmistrz Hanna Mazurkiewicz powitała wszystkich uczestników zabawy po czym wraz z zaproszonymi gośćmi dokonała symbolicznego zerwania pędów chmielu. 

Sobota z kolei upłynęła pod znakiem Półmaratonu Chmielakowego o Puchar Burmistrza Krasnegostawu, w którym wzięło udział ponad 500 biegaczy z całej Polski. Następnie powitaliśmy delegacje z naszych miast partnerskich: czeskiego Zatec i ukraińskiego Turijska. Wieczorem odbyły się natomiast Wybory Miss Chmielaków. Tytuł Miss zdobyła Aleksandra Palczewska z Lublina, pierwszą wicemiss została Magda Palmi z Ludwina, a drugą wicemiss Weronika Futa ze Świdnika.

W niedzielę odbył się tradycyjny Korowód Chmielakowy, w którym po raz pierwszy jechały zabytkowe samochody sprowadzone specjalnie na tę okazję z całej Polski. W godzinach popołudniowych na terenie Dworku Starościńskiego można było podziwiać zabytkowe auta, które wzięły udział w I Chmielakowym Zlocie Weteranów Szos oraz w Konkursie Elegancji. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 odbyła się Ogólnopolska Sesja Chmielarska.

Przez trzy dni na dwóch chmielakowych scenach wystąpiło kilkudziesięciu artystów, m.in. Bednarek, Ewelina Lisowska, Elektryczne Gitary i Enclose. Odbyły się także Przeglądy Kapel Ludowych i Podwórkowych oraz koncerty w ramach Jazzsoul.pl z Pianką, gwiazdą których byli Ania Szarmach i Frank McComb oraz Paweł Karczmarczyk Audiofeeling Trio.

Na krasnostawskich błoniach odbył się VII Ogólnopolski Piknik Paralotniowy „Chmieloty”, największa tego typu impreza paralotniowa w Polsce.

Zupełnie nową atrakcją dla turystów była Wycieczka z Pianką po Krasnymstawie. Uczestnicy mogli bezpłatnie wraz z przewodnikiem zwiedzić najciekawsze zakątki miasta i okolic, a także plantację chmielu.

Po raz pierwszy w sprzedaży dostępne były chmielakowe gadżety, a za pomocą automatu pocztówkowego można było wykonać unikalną pocztówkę z własnym wizerunkiem.

Chmielaki 2016 były rekordowe pod względem liczby uczestniczących browarów – było ich aż 65! Równie rekordowy był Konsumencki Konkurs Piw, do którego zgłoszono 296 piw z 42 browarów! Konkurs odbywał się przez trzy dni, pod czujnym okiem eksperta – certyfikowanego sędziego, wieloletniego jurora European Beer Star i Przewodniczącego KKP, Marka Suligi. Nagrodzono w sumie 54 piwa w 18 kategoriach. Nagrodę Grand Prix zdobyło piwo Coffee Stout: Podróże Kormorana z Browaru Kormoran. Uroczyste wręczenie medali odbyło się w niedzielę na Scenie Dworek. Wszystkie browary uczestniczące w Chmielakach otrzymały także pamiątkowe certyfikaty.

Tegoroczna edycja Chmielaków Krasnostawskich zyskała doskonały odbiór medialny. Piszą o nas zarówno media regionalne, jak i ogólnopolskie, nazywając imprezę prestiżowym i renomowanym festiwalem piwnym. Zdobytymi medalami szczycą się wszystkie nagrodzone browary, reklamując jednocześnie Chmielaki Krasnostawskie. 

Wprowadzone w tym roku nowe rozwiązania będą w znacznej mierze kontynuowane w latach kolejnych, zmierzając do ciągłego udoskonalania i profesjonalizacji, a także dalszego budowania marki imprezy.


Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację Chmielaków: wszystkim współorganizatorom, partnerom, sponsorom, stowarzyszeniom i wolontariuszom. Bez Was by się nie udało! 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom chmielakowej zabawy i zapraszamy za rok!